Przygotowane przez nas siatki pomogą Wam sprawdzić, czy wzrost, waga i BMI dziecka są prawidłowe do wieku, oraz jak uzyskane wyniki dziecka wypadają względem populacji dzieci w tym wieku.
Siatki centylowe służą do obiektywnej oceny rozwoju fizycznego dziecka. Są odrębne siatki centylowe dla dziewcząt i chłopców.
Wyliczony centyl to wartość statystyczna z której możemy wyczytać, ile procent dzieci waży mniej niż Twoje dziecko a ile więcej. Przykładowo, jeśli dziecko ma wagę równą 67 centylowi dla danego wieku, oznacza to, że w losowej próbce 100 dzieci w tym wieku przeciętnie 66 z nich będzie od niego lżejszych a 32 cięższych. Tak samo odczytujemy centy wzrostu i BMI.
Aplikacjia SIATKI CENTYLOWE DZIECI dla wagi, wzrostu i BMI: http://www.dietetykdladzieci.pl/siatki-centylowe
Na 1 stronie znajdziecie obrazowanie wzrostu, wagi i BMI dziecka w postaci wartości podanej na kolorowym pasku z krótką informacją o wyniku. Aby zobaczyć siatki centylowe w formie klasycznego wykresu z zakresami centylowymi, należy kliknąć napis SZCZEGÓŁY. Oprócz wykresu zobaczycie też Państwo dokładniejszy opis wyniku. Ogólnie zakresy zielone (jasny i ciemny) stanowią normę. Zakresy pomarańczowy i czerwony są przypisane dla wartości nieprawidłowych.
Przy sprawdzaniu i porównywaniu wzrostu, wagi, BMI dziecka z jego rówieśnikami należy wziąć pod uwagę fakt, że każdy człowiek ma inne uwarunkowania genetyczne, a wynik ostatecznie należy interpretować indywidualnie w oparciu o wiedzę na temat zdrowia dziecka i dane na temat wysokości ciała, masy ciała i tempa wzrastania rodziców. Tu pomocny będzie specjalista – lekarz pediatra.
Uzyskane wyniki możecie Państwo przesłać na swój email, by wrócić do pomiarów za jakiś czas, możecie też Państwo wyniki wydrukować, by to z nimi zgłosić się do specjalisty (lekarz, dietetyk).
Pomiarów należy dokonywać regularnie, częściej w przypadku małych dzieci, a rzadziej w przypadku starszych.
Wartości, które budzą niepokój:
- za duża/mała masa ciała
- zbyt duży spadek masy ciała w krótkim czasie
- zbyt duży przyrost masy ciała
- za duża/mala wysokość ciała
- zbyt wolne wzrastanie z obniżaniem się wyniku w siatkach centylowych (zmiana zakresu centylowego w dół)
- zbyt szybkie wzrastanie na wysokość ze wzrostem wartości w siatkach centylowych (zmiana zakresu centylowego w górę)
- za duże/małe BMI - oznaczające otyłość, nadwagę, niedobór masy ciała lub znaczny niedobór masy ciała
- zbyt szybkie zmiany wartości centyla BMI w górę lub w dół
Dlaczego to takie ważne?
- Wszystkie zaburzenia rozwoju i odchylenia od normy należy obserwować i omówić wraz z lekarzem pediatrą. Zaburzenia BMI, wzrostu i masy ciała mogą również wynikać z nieprawidłowego odżywienia organizmu, warto zatem sprawdzić kilkudniowy jadłospis dziecka ze specjalistą ds. żywienia dzieci, dietetykiem.
- Nawet w sytuacji gdy wszystkie wartości są prawidłowe (waga, wzrost, BMI) może dochodzić do nieprawidłowego odżywienia organizmu w wyniku nieprawidłowego żywienia. Najczęstsze błędy żywieniowe to odmawianie picia wody, brak warzyw w diecie, zbyt duże spożycie cukrów prostych, tłuszczy szczególnie nasyconych, zbyt małe spożycie produktów dostarczających wapnia, witaminy D, C i innych pierwiastków i witamin. Zapoznaj się z wytycznymi prawidłowego żywienia dzieci. Jeśli się niepokoisz – skorzystaj z porady specjalisty.
Prezentowane tu dane powstały w oparciu o dane WHO z 2006 roku.
Normy wzrastania opracowane przez Światową Organizację Zdrowia zostały oparte o populację dzieci karmionych wyłącznie piersią przez 4–6 miesięcy, później dzieci te mialy rozszerzaną dietę i nadal były karmione piersią. Danymi objęto 8840 dzieci do 5. roku życia, na terenach zróżnicowanych geograficznie i etnicznie, w 6 krajach świata: Brazylia, Ghana, Indie, Norwegia, Oman, USA. Do badania włączono tylko zdrowe dzieci, które miały optymalne warunki do rozwoju i odżywiania.
Tempo wzrostu dzieci żywionych piersią jest nieco inne niż w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Dzieci karmione sztucznie zwykle rosna szybciej. Obecnie uważa się, że należy dążyć do tego by dzieci karmione mlekiem modyfikowanym rosły tak jak te karmione piersią.